Pronájem bytů v Praze láká stále více Čechů

Praha disponuje nejen skvělými výhledy, ale také pracovními možnostmi. Pronájem bytů v Praze tak zažívá velký boom, protože spousta lidí si uvědomuje, že cestování za prací není žádný med. Mnoho lidí se proto po čase v nové práci uchýlí k hledání vhodného bytu.

Sehnat ale byt, který by nám vyhovoval po všech stránkách, je však čím dál tím složitější. Limitováni jsme zejména cenou a tím také výběrem lokality. Člověk nemusí být zrovna realitní makléř, aby si uvědomil, že za byt v historickém centru Prahy zaplatí patrně víc než za byt na jejím okraji.

Pronájem bytů nemusí být vždy výhra

Hledání toho vhodného pronájmu proto ovlivňuje mnoho faktorů. A to jak z hlediska nájemce, tak z hlediska pronajímatele. Nájemce, tedy vy, by si měl před hledáním vhodného pronájmu ujasnit zejména odpovědi na následující otázky:

  • Hledám krátkodobý, nebo dlouhodobý pronájem?
  • Mám/chci v dohledné budoucnosti děti?
  • Záleží mi na lokalitě, nebo jsem ochoten se přizpůsobit?

Krátkodobý vs. dlouhodobý pronájem

Odpověď na otázku ohledně dlouhodobého či krátkodobého pronájmu je relevantní zejména tehdy, když není váš potenciální byt v té správné kondici, v jaké byste si ho představovali. Vyplatí se vám do drobných oprav investovat, nebo to ztrácí význam? Hledáte byt, který je vhodný k dlouhodobému bydlení? Nebo vám stačí byt nevybavený, případně jste ochotní se na krátkou dobu přizpůsobit?

Pokud nebudete věnovat zodpovězení této otázky patřičný čas, může se vám to samozřejmě vymstít. Časem zjistíte, že jste zvolili pronájem neadekvátní a budete nuceni se přestěhovat. Pokud jste stoik, patrně vám to vadit nebude. Pokud patříte k těm, kteří razí zásadu, že je lepší vyhořet než se stěhovat, promýšlejte a přemýšlejte o to víc.

Chci děti. Na co je třeba myslet?

Na velikost bytu. Není nic horšího, než když máte garsonku a v ní se chystáte vychovávat dítě. Ztráta soukromí může se životem člověka zamávat víc, než bychom si mysleli. Dokud bude vaše dítko malé, budete velmi pravděpodobně situaci zvládat. I když třeba s vypětím všech sil. Až dítko trochu odroste, bude vám chybět minimálně jedna místnost, která by měla sloužit jako dětský pokoj.

I při volbě pronájmu se proto vyplatí myslet dopředu. Spousta lidí pronájem bytu podceňuje. Na vině je především fakt, že mnohdy necítí tak velkou odpovědnost. Nejde přece o nic nezvratného a když se vám nebude líbit, smlouvu jednoduše vypovíte, nebo neprodloužíte. To je sice pravda, tou správnou kalkulací a rozvahou si ale můžete ušetřit starosti navíc. A to není málo.

Volba lokality je z hlediska školy, školky a volnočasových aktivit neméně důležitá. Měli byste proto myslet na budoucnost. Pronájem s sebou nese totiž výhody i nevýhody.

Záleží vám na lokalitě?

Pokud ano, budete mít pravděpodobně o něco těžší startovní pozici. Obecně platí, že pronájem – a v tak velkém městě jako je Praha obzvlášť – nejlépe shání ti, kteří jsou ochotni se přizpůsobit. Pokud vám tedy nevadí změna plánu a bydlení ve vedlejší čtvrti, máte výhodu.

Samozřejmě by ale ono přizpůsobení nemělo být na úkor vašeho pohodlí. Je celkem pochopitelné, že rodina s dětmi hledá místo s co nejlepším zázemím pro děti, které navíc bude dobře dostupné do školy. Do Prahy se člověk stěhuje převážně kvůli lepší dostupnosti i zázemí. Pokud proto budete do práce, nebo děti do školy, dojíždět hodinu přes celou Prahu, pak nové bydlení evidentně ztrácí na významu. Volte proto nejen podle ceny – ta ostatně asi ani tak nebude nejnižší.

Která lokalita Prahy učarovala vám? Ještě nevíte? Pak se nezapomeňte rozhodovat podle výše zmíněných kritérií.

Andrea Šanderová