Investiční příležitosti – 5 nejvýnosnějších investic pro rok 2023

Hledáte výnosné a relativně bezpečné investiční příležitosti? Hodnotu vašich úspor již od minulého roku povážlivě snižuje vysoká inflace, energetická krize a válka na Ukrajině. Investování je tedy racionálním rozhodnutím, jak ochránit nastřádané finanční prostředky a zároveň máte příležitost získat velmi zajímavé výnosy, které mohou být zdrojem pravidelného pasivního příjmu.

Přečtěte si, do čeho se letos vyplatí investovat. Pro inspiraci přidáme užitečné tipy, které vám pomohou lépe se orientovat v aktuální investiční nabídce.

Investiční příležitosti, které dávají v roce 2023 největší smysl

Mnoho lidí si stále myslí, že nejlepší investicí v čase krize je investování do nákupu zlata. Řada investorů opravdu považuje zlato za spolehlivou komoditu. Investování do zlata je svým způsobem sázkou na jistotu, ale rozhodně to neznamená, že byste měli do nákupu tohoto cenného kovu vložit veškeré své úspory. I cena zlata v čase zaznamenává propady, které mohou být i vcelku dramatické. 

Diverzifikace vašeho investičního portfolia je velmi důležitá a zlato by v něm mělo ideálně tvořit okolo 5 až 10 %. Vsadit vše jen na investování do cenných kovů se vám v dlouhodobém časovém horizontu nevyplatí. Jaké máte tedy další možnosti?

Investiční příležitost 1: Zelené dluhopisy

Dluhopisy obecně jsou cenné papíry, které si nakoupíte od emitenta (nejčastěji dluhopisy vydává stát, korporáty, banky, města, či obce). Emitent se zavazuje vyplatit majiteli dluhopisu finanční obnos, který je jasně stanovený přímo v dokladu tohoto cenného papíru včetně výnosu a termínu.

Zelené dluhopisy se od ostatních dluhopisů odlišují především svým účelem. Pokud vám tedy nejde čistě o finanční aspekt investování, ale rádi byste také podpořili konkrétní projekt, který přispívá k zlepšení životního prostředí, jsou tyto dluhopisy trefou do černého. Jedná se tedy o investování do cenných papírů s přidanou hodnotou.

Zelené dluhopisy vydávají i soukromé společnosti (např. Vodafone, Apple) a v současné době patří k nejoblíbenějším dluhopisům v Evropě.

Investiční příležitost 2: Obnovitelné zdroje energie

Tento typ investice lze zařadit mezi konzervativní investice, které představují poměrně nízké riziko. Cena technologií klesá a tyto projekty jsou téměř vždy podporovány Evropskou unií. Navíc se dá předpokládat, že tento trend bude pokračovat i nadále a toto odvětví tedy i do budoucna čeká rozvoj.

O toto odvětví mají konstantní zájem nejen významní hráči na investičním trhu. Obnovitelné zdroje jsou zajímavou investiční příležitostí i pro drobné investory.

Investiční příležitost 3: ESG (environmentální, sociální, firemní správa) investice

ESG je anglická zkratka pro “Environmental, Social, Governing”. Tento typ investice spadá do kategorie “společensky odpovědné investování”. Podobně jako v případě zelených dluhopisů mají tyto investice přidanou hodnotu. Pokud si zvolíte tento typ investování, můžete svými finančními prostředky podpořit ochranu životního prostředí, ekonomický rozvoj a společnost. 

Výnosy z investic do těchto fondů mohou být překvapivě vyšší než z těch klasických.

Investiční příležitost 4: Kryptoměny a blockchain

V rámci diverzifikace portfolia můžete část vašich peněz vložit i do kryptoměn, které jsou alternativou tradičních investic. Zastánci kryptoměn (digitální měny) tvrdí, že se v dohledné době stanou masovým platebním prostředkem, odpůrci naopak upozorňují na jejich nestálost a diskutabilní bezpečnost.

Blockchain zajišťuje, aby kryptoměny nebylo možné kopírovat, což představuje v jejich případě největší výzvu. Je to tedy decentralizovaná digitální účetní kniha, která slouží jako databáze stále se prodlužujících záznamů.

Kryptoměny se stejně jako cenné kovy těží. Tento proces je energeticky velmi náročný. Představují investici s poměrně zajímavými výnosy, nicméně také relativně vyšším rizikem ztráty. Podobně jako u jiných druhů investic v tomto případě platí, že byste neměli do kryptoměn vložit veškeré úspory, ale pouze jejich část, která vám v případě totální ztráty nezasadí “smrtelnou” ránu.

Investiční příležitost 5: Rozvíjející se trhy a nová ekonomika

Investice do rozvíjejících trhů zažívá v současnosti doslova boom. Tento typ investice přináší investorům poměrně slušné výnosy, nicméně není bez rizika. Výši výnosu a celkovou úspěšnost investice ovlivňuje řada vnějších faktorů. Rizikové jsou především investice do zemí, ve kterých je velmi nestabilní politická situace (příkladem může být nepříznivý vývoj po znovuzvolení Erdogana prezidentem v Turecku).

Zásadní je rozumná diverzifikace investičního portfolia

V roce 2023 je nabídka investic opravdu pestrá. Popularita investic s přidanou hodnotou rok od roku roste. Pokud jste uvědomělým investorem, máte možnost investovat do řady úspěšných projektů s environmentálním a socioekonomickým přesahem. Tyto investice jsou relativně bezpečné a jejich výnosy mohou být i vyšší než výnosy z tradičních cenných papírů. Konkrétním příkladem jsou korporátní dluhopisy menších firem, které vyvíjejí nebo uplatňují ekologické výrobní procesy. Výnosy z těchto dluhopisů mohou překročit i 10 %.

Preferujete investice s přidanou hodnotou, nebo vám jde vždy primárně o zisk? Souhlasíte s tvrzením, že se zlato jako investice přeceňuje? Vložili jste část vašich prostředků i do kryptoměn, nebo jste zcela proti tomu? Váš názor nás zajímá, podělte se o vaše osobní tipy s dalšími čtenáři.

Andrea Šanderová