Čekáte miminko? Na co nezapomenout při vybavování postýlky

Očekávání prvního potomka je pro mnoho budoucích rodičů vstupem do úplně jiného světa. Kromě nadšení, že do domácnosti přibude další člen, je potřeba zařídit mnoho praktických věcí. Koupit kočárek, připravit pokojíček, zajistit si přebalovací pult, postýlku a mnoho dalších. Najednou se objevuje mnoho věcí, které jsou doporučené a bez kterých miminko rozhodně nesmí být. Ovšem ne vše je opravdu potřeba. Zajímá vás, co oželet při vybavování postýlky a co naopak nevynechat? 

Takzvané hnízdečko je dobrým pomocníkem pro lepší spánek miminek 

Možná to právě může být hnízdečko, které pomůže k tomu, že se dobře vyspíte nejen vy, ale také novorozeně. Kladů můžete najít hned několik. 

  • Pocit bezpečí  – když se miminko narodí, tak přijde ze stísněného prostoru maminčina bříška do hrozně velkého světa bez hranic. Málokdo také ví, že zrak maličkých dětí se vyvíjí postupně a novorozenec vidí nejprve téměř vše rozmazaně a k tomu ještě pouze černobíle. Ohraničený prostor hnízdečka mu může pomoci svět příjemně zmenšit a dát mu pocit bezpečí.  
  • I při cestování se bude dítě cítit jakoby bylo ve známém prostředí – některé maminky používají hnízdečko i v kočárku, aby se miminko cítilo dobře. Podobnou pomoc může nabídnout i v případě, že se se svým potomkem rozhodnete vyrazit na cesty
  • Lze ho využít i při společném spaní v posteli – ne vždy se totiž podaří, že miminko bude hezky spát u sebe v postýlce. Naopak. Velmi často se stává, že dříve nebo později se na určitou dobu přestěhuje do manželské postele, což  většinou poskytne lepší spaní dítěti, ne vždy však rodičům. Ti se totiž často bojí, že ho ve spánku zalehnou. I v tom může právě hnízdečko skvělým pomocníkem. Jeho stěny určí, kde se miminko nachází.  

Mantinely nemusí sloužit jen k dekoraci postýlek 

Hnízdečko do postýlky můžete vytvořit i z takzvaných mantinelů do postýlek – copů. Ideálním řešení poskytují hlavně kojencům, kterým vytváří pevnou zábranu a oni se nemohou odkulit někam, kam nemají. Třeba dolů z postele. 

Dalším důvodem, proč si mantinel pořídit, je bezpečnost dítěte. Hlavně až trochu povyroste. Větší děti milují prostrkovat své končetiny ven z postýlky. I ve spaní. Pak už se stačí jen neobratně převalit a zlomenina už je na světě.  

V případě mantinelů i hnízdeček je však potřeba dbát na bezpečnost a zajistit, aby se novorozenec v rámci svého omezeného a nekoordinovaného pohybu nemohl nějakým způsobem dostat do záhybů, kde by nemohl dýchat.    

Zavinovačka dá novorozencům pocit podobný tomu před narozením 

Ač se to dospělým nezdá, narozená miminka prostě milují to, že jsou ve stísněném prostoru. Vždyť nic jiného do doby svého příchodu na svět nezažila. Proto by ke každé správné výbavě měla patřit zavinovačka. Ta dokáže novorozence krásně obejmout a dát mu pocit poznané jistoty a bezpečí. 

Co do postýlky maličkých dětí nepatří jsou polštářky a peřinky

Maličké děti tyto věci nepotřebují. Spíše naopak. Je to pro ně nevhodné. Nedokáží se totiž vědomě pohybovat a hrozí tedy nebezpečí, že si přes sebe peřinku přehodí, popřípadě se nešťastně otočí na nadýchaném polštářku. A pak už nebudou vědět, jak se z této polohy otočit nazpátek.  

Z podobných důvodů se v postýlce vyhněte také plyšákům. Dítě se může hlavičkou dostat do měkoučkých částí. Plyšáci větších rozměrů mohou na maličké miminko spadnout. A to nebude mít šanci, jak se zpod jejich obřích těl dostat. 

Monitor dechu uklidní úzkostlivé rodiče

Moderní vymožeností je monitor dechu. Je skvělým pomocníkem hlavně v případech, kdy existuje riziko toho, že by dítě mohlo mít vážné zdravotní problémy. V případě, že máte zdravé miminko, je jeho koupě ryze individuální volbou.  

  • Je dobré počítat, že čidlo nemonitoruje celou postýlku, ale jen její část. Dítě se z dané části může odsunout a spustit planý poplach.
  • Přesto však může sloužit ke klidnějšímu spánku už tak unavených rodičů. Ti budou vědět, že krom jejich bdělé péče jim pomáhá ještě technika.

Jak se připravujete na příchod svého potomka vy? 

Andrea Šanderová