Co dělat, když vás sport vůbec nebaví, ale víte, že hýbat byste se měli  

Nejlépe si odpočinete u seriálu a pohyb vám stáčí jen takový, který je nutný k obstarání jídla, domácnosti a cesty do práce? Sice víte, že to není ideální, ale už od základní školy víte, že sport není  pro vás to pravé. Co s tím? Jak se přemluvit do něčeho, do čeho se vám ale vůbec nechce? Hlavně když vidíte, že hmotnost , kterou jste disponovali minulý rok, je zase o něco vyšší. A celkově tušíte, že změna životního stylu by vám prospěla.  

Bez správné motivace se nikam nedostanete 

Ano, je to tak. Základem všeho musí být vaše vnitřní nastavení. Vy osobně si musíte být jisti, že přesně toto chcete. To, že na vás naléhá manželka, přítel nebo dokonce doktor, nebude mít velký vliv, pokud o tom nebudete přesvědčeni vy sami. 

Pokud opravdu nemáte rádi pohyb, budete potřebovat skutečně silnou vůli tuto nechuť nějak změnit. Alespoň do podoby, kdy vám bude připadat jako přijatelná součást života. Podobně jako například čištění zubů či sprchování. Ne každého to baví, ale do společnosti neupraveni přece také nepůjdete. 

K udržení motivace pomohou i různé postupy:

  • Vizualizujte si svůj cíl. U sportování s cílem hubnutí je to ideální. Prostě si na pro vás viditelné místo nalepte někoho, kdo má postavu, které chcete dosáhnout. I to může pomoci k udržení sportovní morálky, když se vám nebude zrovna chtít. Ovšem na začátek si zvolte reálný cíl. 
  • Napište si důvody.Chcete sportovat, abyste odlehčili kloubům? Žili zdravěji? Měli méně kil? To vše si sepište a jednou denně přečtěte. 
  • Veďte si deník. Tam vaše sportování zaznamenávejte. Až se podíváte do deníku zpětně, tak zjistíte, jaký pokrok už jste učinili. A to vás “nakopne” v době, kdy budete mít pocit, že vaše snaha nikam nevede. 
  • Snažte se nedělat výjimky. Ano, občas si ji můžete dovolit, ale čím více jich  budete dělat, tím více se bude váš cíl i vzdalovat a i disciplína může zaznamenat určité trhliny. Silná vůle bude zapotřebí – abyste nakonec nezjistili, že jste dosáhli opaku.

Pro nesportovce je nejlepším tréninkem chůze

Sice se to může zdát triviální, ale chůze je prostě nejlepší a nejjednodušší cestou, jak se začít hýbat. A také nejméně nákladnou. Kromě pohodlných bot není potřeba žádné další potřebné výbavy. Můžete ji provozovat kdekoliv a kdykoliv. Ujít část cesty z práce, zvolit delší cestu na nákup nebo se jen tak projít svižně lesem či po parku. Uvidíte, že vás to začne bavit a tělo časem bude vyžadovat více a více.  

Nebaví vás běh, zkuste koloběh 

Jedním z velmi častých sportů, který se většina lidí toužící po zdravějším životě snaží provozovat, je běh. Říká se, že pokud vás chytí, už vás nepustí.  A aby vás to začalo bavit? Existuje několik rad, jak na to. Ta zásadní je, začít pomalu a s rozumem.  

Ne pro každého je však běh vhodný. Pokud vás nebaví, uvažovali jste například o koloběhu? Tedy o jízdě na koloběžce? Je to zábavné a zdravé na záda. Investice do kvalitní koloběžky je základem, abyste si tento sport užili. Zdá se vám drahá? Ze začátku můžete ušetřit tak, že si koupíte legíny či sportovní tílka levně a koloběžku si půjčíte. A třeba tomuto sportu propadnete. 

Další tipy, jak si sportování zamilovat

  • Snažte se najít druh pohybu, který byste provozovali rádi. I kdyby to byl třeba curling. Jakýkoliv sport, který vás bude bavit, vás posune dál. 
  • Začněte sportovat s rozumem a citem pro své tělo. Tedy nejprve jen trošku a postupně přidávejte. 
  • Kouzlo disciplíny je v opakování. Jakmile si osvojíte nějakou pohybovou aktivitu,  po čase zjisíte, že vám schází, když ji vynecháte. A jste tam, kde jste chtěli být. 
  • Začátky jsou těžké v čemkoliv. Počítejte s tím, že stejně tomu bude tak i v tomto případě. 
  • Ve dvou a více lidech se to občas lépe táhne. Pokud nemáte ve svém okolí disciplovaného známého, který se rád pohybuje, zapište se do nějakého klubu nebo prostě si předplaťte lekce nějakého sportu. Třeba vám bude líto vyhozených peněz, když tam nepůjdete. I to je motivace. 

A jak se snažíte sportu vyhnout vy? 

Andrea Šanderová