Laser versus chloupky

Je snadné se nechat zlákat laserovou epilací slibující život bez strniště. Je však velmi důležité si nejprve přečíst fakta, abyste se ujistili, že tato léčba bude pro vás ta pravá. Možnosti odstranění chloupků jsou nekonečné – od voskování přes holení a chemickou likvidaci až po vytrhávání pinzetou. Avšak laserové odstranění chloupků je jednou z mála možností, jak se  jich trvale zbavit. Laser navíc nabízí některé další výhody. Pokud jste náchylní k zarůstání chloupků,  které zhoršují vaši pokožku a způsobují pigmentaci, což je velmi časté u pokožky s hlubokými tóny pleti, laser vás vysvobodí. 

Chloupky nemají šanci

Stejně jako u jakékoli procedury, kterou provádíte na svém těle, je dobré důkladně prozkoumat detaily a případné nevýhody tohoto procesu. Laserová epilace funguje tak, že světlo laseru je pohlcováno pigmentem ve vlasech. Tam se přeměňuje na teplo, které poškozuje vlasový folikul a vlasovou cibulku. Tak se dostává ke kořenu problému, a to doslova. Světlo laseru se zaměří na chloupky, které jsou ve fázi aktivního růstu. Pacienti mohou po jednom ošetření shledat, že chlupy vypadají jemnější a méně nápadné, ale pro dosažení optimálních výsledků je nezbytná řada několika ošetření. 

Klient při nich může pociťovat rychlou, ostrou bolest, způsobenou vysokou teplotou, jež se zdá bolestivější na tenčí kůži poblíž nosu, brady a spánků. Právě proto lasery používané v současnosti mají chladicí mechanismus (v podstatě neustále běžící studený proud vzduchu přímo tam, kam laser mířil) a ten opravdu pomáhá. Protože pocit bolesti může zvyšovat klientova vlastní zvýšená tělesná teplota – třeba kvůli nemoci nebo po bezprostřední fyzické zátěži – doporučuje naordinovat si již před zákrokem klidový režim. Teprve pak na něj v pohodě přijít.

 Vždy je třeba něco obětovat

Laser může reagovat s chloupky na povrchu kůže, což způsobí podráždění a možná i zápach spálených chlupů. Tuto nepříjemnost vyvažuje fakt, že celá procedura zabere maximálně dvacet minut, při nichž si stihnete popovídat s obsluhou přístroje, případně se odlíčit, pokud podstupujete zákrok na obličeji.  Klientky už ovšem  nepovažují za problém, že v rámci rekonvalescence je nutné vyhýbat se na několik dní posilovně, sauně, slunění a nepřehánět to s aplikací kosmetických přípravků, především těch abrazivních.  

Odměnou je postupně stále hladší a jasnější pokožka a konec zarůstání chloupků po oholení pod kůži, protože ošetření podporuje růst zbylých chloupků rovně. Až se všechny dostanou do fáze vhodné pro zásah laseru, bude jim růst znemožněn úplně. To platí pro všechny chloupky včetně světlejších, moderní lasery na špičkových specializovaných pracovištích si dovedou poradit i tam, kde je pigmentu potřebného pro jejich práci méně. Z toho důvodu je co se týče laserové epilace Praha tou nejlepší volbou.  

Výjimka potvrzující pravidlo

Laser je skutečně jiná třída, takže pro něj neplatí, že čím více se chlupy odstraňují, tím více rostou. Je pravda, že určité typy chlupů mohou být působením laseru stimulovány k delšímu a silnějšímu růstu. Dochází k tomu u specifického typu jemných vlasů, na něž vás upozorní váš dermatolog. Další mýtus panuje kolem trvanlivosti.  laserového odchlupení. Téměř 90 % zákazníků uvádí trvalé zamezení růstu chloupků, někdy kolísající hormony ovšem způsobí jejich návrat. Takoví lidé navštěvují kliniky pro dodatečné ošetření jednou až dvakrát ročně.  

Líbí se vám módní diktát holého těla? Jak si odstraňujete ochlupení? Jak vám na něj pokožka reaguje a jak dlouho vydrží hladká? 

Andrea Šanderová