Správce učebny

S rozvojem informačních technologií se výrazně zlepšují dovednosti mladých lidí v oblasti IT. Každý školní počítač se tak stává potenciální bránou k prohlížení nevhodných webových stránek, stahování ukradených hudebních souborů, videí nebo her, či instalování škodlivých programů. Škola, která nemá tyto aktivity studentů zcela pod kontrolou, se vystavuje velkému riziku. Jednak hazarduje se zákonem, svojí pověstí a také vynakládá zbytečně mnoho času a financí na údržbu IT učeben.

Řešení Správce učebny těmto problémům předchází, případně dokáže jednoznačně určit, kdo tyto aktivity provádí. Vedení školy se nemusí obávat nepříjemností, které jim mohou studenti svou činností způsobit.

Druhou funkcí Správce učebny je pomoc učitelům při výuce, která probíhá v IT učebnách. Učitelé mohou řídit pozornost studentů při výuce tím, že mají k dispozici náhledy všech pracovních ploch. Díky tomu přesně vědí, co jednotliví studenti právě dělají. Pomocí Správce učebny může učitel zobrazit na obrazovky studentů svou pracovní plochu, počítače na určitou dobu zablokovat nebo povolit v daném okamžiku prohlížení pouze definované webové stránky. Praktickou funkcí Správce učebny je možnost dočasného zamezení přístupu k sociálním sítím, jako je Facebook, Twitter nebo YouTube.

Andrea Šanderová