Na co myslet při balení na dovolenou?

Pokud rádi a často cestujete, možná máte již zaběhlé rituály a praktiky, jak se správně sbalit, co nezapomenout a také jak si pojistit svoje vybavení, které berete s sebou. Pokud však tyto zkušenosti nemáte, možná oceníte návod, jak se na cestování řádně připravit a co nezapomenout přebalit. Tři, dva, jedna… vyrážíme! 

Cestovní pojištění

Pokud cestujete do zahraničí, považujeme pojištění za úkon, bez kterého se v žádném případě neobejdete. Máme konkrétně na mysli pojištění léčebných výloh. Jak už to tak v zahraničí bývá, občas se prostě stane nečekaná událost. Ve Španělsku se otrávíte mořskými plody, v Itálii na horách si zlomíte nohu, nebo třeba v Thajsku chytnete malárii. Ani jedno určitě nechcete zažít. Pokud se tak však stane, je třeba mít finance na lékařskou péči a náklady na pobyt v nemocnici. Dobře zvolené pojištění tyto výdaje pokryje. Můžete vybírat z několika typů, třeba podle toho, jestli je pobyt pracovní, sportovní, nebo turistický. Od toho se také odvíjí výše pojistného. Kartičku jako doklad pojištění mějte vždy při sobě, případně v telefonu. Raději vždy ale papírové i elektronické vyhotovení pro případ ztráty.  

Kvalitní zavazadla

Ať už cestujete po vlastní ose, nebo třeba s CK, vždy je praktické mít kvalitní a nerozbitná zavazadla. Na to myslete při jejich nákupu. Raději investujte více peněz do kvality. Nebudete litovat. U nekvalitních zavazadel se velice jednoduše zlomí kolečko na kufru, nebo utrhne popruh na batohu. Takové problémy pak musíte řešit nákupem nového zavazadla, což se v zahraničí může prodražit, pokud vůbec nějaké seženete. 

Očkujte se včas!

Pokud jedete do nějaké exotičtější destinace, můžete narazit na povinné očkování, bez kterého vás do země prostě nepustí. Proceduru očkování není radno odkládat. Očkovaný musí přijít naprosto zdravý, neměl by být po nemoci a rozhodně se nedoporučuje nechat se očkovat těsně před odjezdem. Aplikace může mít nepříjemné nežádoucí účinky a také se nemusí stihnout vytvořit protilátky proti dané nemoci. Některé nemoci také vyžadují přeočkování, aby mělo očkování správnou účinnost. 

Vstupní víza

Některé státy vyžadují pro vstup na svoje území takzvaná víza. Jedná se o povolení, které vám zaznamenají do cestovního pasu a které vás bude opravňovat ke vstupu do dané země. Víza mohou být turistická, pracovní, tranzitní a další. Vízové povolení vyžaduje mnoho států, potřebujete je například při vstupu do Ruska, Surinamu nebo třeba do Indie. 

Chraňte si telefon!

Při cestě do zahraničí je mobilní telefon jedním z nejdůležitějších informačních zdrojů. Hodí se vždy, když se potřebujete orientovat v neznámém prostředí. Ty tam jsou doby, kdy jsme cestovali s papírovou mapou a knižním průvodcem v kapse. A možná to máme dnes někdy i složitější. Vždy je třeba mít telefon po ruce a hlavně nabitý! Ke svému telefonu si pořiďte také power banku, která vám obzvlášť na dovolené může zachránit telefon před vybitím. Svůj telefon také chraňte vhodně zvoleným obalem. Nedávno jsme obdivovali skvělý výběr obalů na iphone 7 na jednom webovém obchodě. A na dovolené se nám opravdu hodil! 

Máte rádi balení na dovolenou? Nebo je to pro vás ta nejhorší část, kterou byste nejraději přeskočili? Chystáte se systematicky, nebo prostě naházíte nějaké věci a pak zjišťujete, jestli to byla dobrá volba? Pochlubte se nám v komentářích, jestli jste odjeli na dovolenou třeba bez některého ze zavazadel! 

 

Andrea Šanderová